Mi a Könyöktáji alagút szindróma?

Az ulnaris ideg leszorítódása a könyöktáji csatornában, mely a VI-V-ös ujj zsibbadását okozza. A klinikai tünetek típusosan az ulnaris ideg ellűtűsűnak megfelelően jelentkeznek: érzészavar és súlyos esetben mozgok kieseése a kis kézizmokban. Késői tünet a „karomkéz”, az ujjak elsősorban a kisujj és hüvelykujj zárásának képtelensége. A hüvelykujj csúcsfogásának a gyengülése vagy kiesése – papírt a hüvelyk és a mutató ujj közé fogva könnyedén kihúzható.

Középkorú nőkön valamivel gyakoribb, a fiataloknál és gyermekeknél ritka. Jellemző életkor: 40-60 év.

Diagnózis

A beteg kikérdezése, miszerint mióta fáj, hol fáj a könyöke, keze, hol érez zsibbadást, illetve a fizikális vizsgálat, provokációs tesztek szinte rávezetnek a betegségre. 

Röntgen:

csontos eltérések kizárására vagy igazolására szükséges elvégezni.

Ultrahang:

az ideg sérülését, csontos árkában való eltérés láthatjuk

EMG:

a legfontosabb diagnosztikus kritérium, mely során az ideg vezetési zavarát tudjuk megmutatni, illetve műtét után nyomonkövetni.

Terápia
Konzervatív kezelés:

indikációja meglehetősen szűk, illetve definitív javulás nem várható tőle

Nem gyógyszeres kezelés:

Pihentetése, éjszakai sín, könyökvédő viselése, gyógytorna: nyújtó és ideggördülést javító gyakorlatok. 

Szelektív ingeráram kezelés: az izomfunkció javítására

Gyógyszeres kezelés:

Nem szteroid gyulladáscsökkentő tabletták, kenőcsök, fájdalomcsillapítók

Műtéti kezelés

Amennyiben a konzervatív kezelésre nem javulnak a panaszok, úgy műtéti ellátás mellett döntünk, melyet altatásban, vezetéses érzéstelenítésben, vagy akár helyi érzéstelenítésben is elvégezhetünk. A műtét során a könyök belső oldalán az ideg lefutásának megfelelően 6-10 cm-es bőrmetszést ejtünk, felkeressük az ideget és szabaddá tesszük a lefutását, esetleg a jelenlegi helyzetéből egy másik helyre áthelyezni.  A műtét után a végtag felpolcolása, átmeneti rögzítése, gyógytorna megkezdése szükséges.

Rehabilitáció

A kéz kisizmainak erősítése speciális gyógytornával, elsősorban az ujj zárás-nyitás, kulcsfogás, csúcsfogás, markolás. Amennyiben a kis kézizmok csökkentek, gyengültek, úgy az izomerő fokozására szelektív ingeráram kezelés.

A kezelés várható időtartama típusos esetben 4-8 hét, izomgyengeséggel járó esetben 1 év is lehet.