Mi a Carpalis alagút syindróma?

A carpal tunnnel syndroma – vagy carpalis alagút szindróma – a medianus nevű ideg leszorítását jelenti a csukló területén. A csukló szintjében van egy tér – az ún. carpalis alagút vagy csatorna, amelyben a medianus ideg és kilenc ín fut az alkarról a kézre. A carpalis alagút szindróma akkor keletkezik, amikor a nyomás a csatornán belül valamilyen gyulladásos folyamat vagy térszűkítő folyamat következtében megemelkedik, s ez az idegre nyomást gyakorol. Amikor a nyomás eléri azt a szintet, mely az ideg működését befolyásolja, zsibbadás, fájdalom, villanyozás jelentkezhet a kézben és az ujjakban, súlyosabb esetben a hüvelykpárna izomzatának gyengülése, sorvadása.

A kéz ismétlődő mozdulatok miatti túlterhelése, bizonyos sportágakban a csukló tartós túlnyújtása, nyomása (pl. kerékpározás) okozhat carpalis alagút szindrómát. Csonttörések, csuklótáji ficamok, és ízületi gyulladás szűkíthetik a csatornát. Ödémahajlam (pl. terhesség) a folyadékvisszatartás miatt a csatornán belül duzzanatot okozhat és előidézheti a jellemző tüneteket. A pajzsmirigy működési zavara, cukorbetegség szintén társulhatnak carpalis alagútszindrómával.

 

Tünetek:

A carpalis alagút szindróma tünetei általában zsibbadás, fájdalom, villanyozás, vagy e három kombinációja egyik vagy mindkét kézen. A zsibbadás elsősorban a hüvelyk, mutató és a középső ujjban jelentkezik. A panaszok éjszaka is fennállhatnak, de gyakran csak nappal jelentkeznek bizonyos tevékenység során (pl. autóvezetés, újságolvasás, kerékpározás). A páciens gyakran észleli, hogy fogóereje csökkent, gyakran kiejti a tárgyakat a kezéből. Súlyosabb esetekben a hüvelykujj párna izmai elsorvadnak, továbbá az érzékelés az ujjak végén teljesen megszűnik, mely a kéz sérülékenységéhez vezethet.

Fizikális vizsgálattal a Tinnel jel fontos, mely a csukló tenyéri felszínére való ütögetés során villanyozó érzést kelt.

Diagnózis

Idegvezetési sebesség vizsgálat, EMG vizsgálat a carpalis alagút szindróma diagnózisát megerősítheti és kizárhatja a más helyen létrejövő leszorítás lehetőségét (pl. váll, könyök szintjében). Nyaki gerinc röntgen vizsgálat a gerinc magasságában lévő leszorítást mutathatja.

A kéz előző terhelésének, mindennapi használatának és megelőző sérüléseinek ismerete fontos. A röntgen vizsgálat a tünetek hátterében lévő esetleges arthritis kimutatására, törések kizárására alkalmas. A vérvizsgálat szisztémás betegségek gyanúja esetén javasolt.

Kezelés

A tünetek spontán javulása olykor műtét nélkül is előfordul. A kéz tehermentesítése, a csukló nyújtott helyzetű éjszakai sínezése csökkentheti a csatornán belüli duzzanatot, több helyet hagyva az idegnek. Gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedése, vagy a carpalis csatornába juttatott gyógyszerek szintén a csatornán belüli duzzanatot mérséklik.

Súlyosabb vagy nem javuló tünetek esetén sebészileg kell a csatornát felszabadítani. Az idegre gyakorolt nyomást a csatorna tetejét alkotó tenyéri szalag átvágásával érjük el. A bőrmetszés kiterjedése különböző lehet, de a cél azonos: felszabadítani,megnagyobbítani a csatornát és csökkenteni az idegre ható nyomást . A műtét kiegészítéseként az inakat körülvevő gyulladásos szövetszaporulatot is eltávolítjuk. A műtét után a bőrmetszés körüli hegérzékenység néhány hétig, esetleg hónapig fennállhat. A zsibbadás és fájdalom egyénenként különböző gyorsasággal múlhat el. A szorító erő visszatérése, a kéz eredeti aktivitásának helyreállása akár hónapokat is igénybe vehet.